LEDTECHNOLOGY Sp. z o.o. sp. k.
ul. Połczyńska 10c
78-200 Białogard
woj. zachodniopomorskie


NIP: 6722084883

Lokalizowanie uszkodzenia i wymiana modułu LED.

Lokalizowanie uszkodzenia i wymiana modułu LED. Opublikowany:21.11.2022 13:44:17

LOKALIZOWANIE USZKODZENIA I WYMIANA MODUŁU LED

 

Przed przystąpieniem do wymiany należy zlokalizować moduł który może być źródłem problemów.

 Poniżej przykład telebimu/wyświetlacza składającego się z czterech części o wymiarach 1600x800mm tj. 1/4;  2/4 ;3/4; 4/4. Każda część składa się z 25 modułów o wymiarach 320x160mm.

displayRys.1

W każdym z czterech elementów występuje jeden układ sterujący – w elemencie 4/4 jest to główny sterownik, natomiast w pozostałych są to kary odbiorcze. Do każdego układu sterującego podłączone są za pomocą taśm danych 16-pin  wszystkie moduły występujące z prawej strony elementu (żółte strzałki-taśmy łączące układ sterujący z modułami).

Poniższy rysunek przedstawia logikę połączeń modułów:

disp2Rys.2

UWAGA ! – Dane przesyłane są zawsze od prawego modułu do lewego (zielone strzałki to krótkie taśmy danych 16-pin  łączące moduły w poziomie). Uszkodzenie taśmy lub modułu w prawej strony zawsze wpływa negatywnie na moduły z lewej strony od miejsca uszkodzenia.

 

Wracając do Rys.1 -w każdym elemencie 1600x800mm występuje problem: z z z z z- oznacza zakłócenia czyli widoczną nieprawidłową pracę urządzenia. 

Opis czynności które należy wykonać w każdym z czterech przypadków:

1/4 oraz 4/4 – należy wymienić moduł oznaczony kolorem czerwonym X, a jeśli to nie pomoże to należy wymienić taśmę danych która łączy moduł z kartą odbiorczą – taśma oznaczoną kolorem fioletowym.

2/4 oraz 3/4  – należy wymienić moduł oznaczony kolorem czerwonym X, a jeśli to nie pomoże to należy wymienić taśmę danych która łączy moduł oznaczony kolorem czerwonym X z modułem oznaczonym kolorem niebieskim X, a jeśli to nie pomoże to należy wymienić moduł oznaczony kolorem niebieskim X.

 

 

WYMIANA MODUŁU LED

(dotyczy modułów serwisowanych od frontu)

 

Moduły oraz elementy sterujące zasilane są napięciem bezpiecznym 5V DC, lecz mimo to przed przystąpieniem do wymiany modułu należy upewnić się, że urządzenie jest odłączone od zasilania elektrycznego ~230V AC !

Moduł LED ma wymiary 320x160mm – aby zdemontować moduł należy odkręcić kilka śrub które są na brzegach w ilości od 8 do 10szt. Użyć należy końcówki krzyżakowej PH1.        

 

 modul1Rys.3 FC0Rys.4

(z lewej modułu mono DIP, z prawej moduł kolor SMD)

Po zdjęciu modułu należy odpiąć przewody taśm danych oraz zasilanie, a następnie podłączyć do nowego modułu i przykręcić
z wyczuciem moduł do obudowy – zbyt mocne dokręcenie może uszkodzić gwint lub moduł, natomiast zbyt słabe dokręcenie modułu może powodować nieszczelność.

 

moduł 2Rys.5 FC1Rys.6

(z lewej modułu mono DIP, z prawej moduł kolor SMD)

 



 Wybrane realizacje

Ta strona używa COOKIE

Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Przeczytaj więcej.